Kryptoměnová platforma se sídlem v Jižní Koreji se dostala do úpadku, který vyhlásil místní soud poté, co si její zákazníci již nemohou vybrat své virtuální prostředky v hodnotě 1,75 miliardy dolarů.
Nešťastné okolnosti, kterým čelí společnost Delio, slouží jako připomínka toho, že digitální aktiva mohou nabízet obrovský růst, ale jsou také ze své podstaty volatilní a vysoce rizikové investice.
Prohlášení soudu
Rehabilitační soud v Soulu uvedl, že platforma kryptoměn Delio ukončila činnost, přičemž poukazuje na to, že od pátku soud vyhlásil úpadek této společnosti zabývající se digitálními aktivy.
Od poloviny loňského roku kryptografická platforma již neumožňuje výběr prostředků z virtuálních aktiv, takže její zákazníci nemají přístup ke svým investicím.
Postiženo je přibližně 2 800 investorů do kryptoměn, kteří se nemohou dostat ke svým kryptoměnovým prostředkům v hodnotě 1,75 miliardy dolarů.
(단독) ‚2500억 사기‘ 델리오 파산https://t.co/WcGeIDiaQd#델리오 #delio #가상자산예치업체 #회생법원 #하루인베스트 #haruinvest #법인파산 #암호화폐 #가상화폐 #디지털자산 #가상자산 #코인
– KCG(Korea Coin Group) (@kdisla) 22. listopadu 2024
Delio signboard. Source: Park Beom-su/Digital Asset
Analytici vysvětlili, že k úpadku společnosti dochází, když soud vyhlásí úpadek společnosti, protože firma již není schopna splácet své dluhy.
Tento soudní postup umožňuje přeměnu majetku společnosti na hotovost a jeho následné rozdělení mezi věřitele. Příkladem úpadku společnosti je případ společnosti Delio.
Záblesk naděje
Zprávy uvádějí, že po vyhlášení konkurzu soudem „se podává přihláška pohledávky a na schůzi věřitelů se podává vysvětlení o rozdělení majetku“.
Zákazníkům společnosti Delio to dává určitý záblesk naděje, neboť jihokorejský soud nařídil věřitelům, aby své pohledávky přihlásili do 21. února 2025. Soud rovněž stanovil datum schůze věřitelů na 19. března 2025.
Proč společnost Delio zkrachovala
Úředník rehabilitačního soudu v Soulu uvedl, že hlavní příčinou úpadku společnosti Delio je její „neschopnost platit byla uznána s ohledem na pozastavení stahování peněz, okolnosti pozastavení provozu a rozsah škody.“
Úředník dodal, že kryptoměna platforma fungovala jako firma pro správu a ukládání vkladů, v níž generovala zisky a vyplácela úroky „provozováním virtuálních aktiv, jako jsou bitcoiny uložené zákazníky“.
„Dlužník půjčoval a svěřoval provozovateli správu virtuálních aktiv uložených zákazníky, ale značná část z nich byla uložena na účtu FTX a byla spravována,“ pokračoval.
Uvedl však, že „svěřená virtuální aktiva nebylo možné získat zpět“ poté, co FTX v listopadu 2022 zkrachovala, což vedlo společnost Delio k pozastavení výběrů v platformě.
Výkonný ředitel společnosti Delio kontruje úřadům
V září 2023 obvinila kryptografická firma jihokorejské úřady z nesprávného výkladu zákona poté, co státní agentura Financial Intelligence Unit (FIU) navrhla propuštění generálního ředitele společnosti Delio, Jeong Sang-ho.
Vláda rovněž pozastavila licenci k provozování kryptografické platformy a nařídila firmě zaplatit pokutu v hodnotě 1,34 milionu dolarů.
Generální ředitel kryptoplatformy v současné době čelí obvinění z „podvodu, zpronevěry a porušení důvěry“. Výkonný ředitel společnosti Delio se však hájil tím, že vklady investorů v platformě nebyly „chráněny jistinou“.
Společnost Delio byla založena v roce 2018 a v roce 2022 získala od FIU status poskytovatele služeb virtuálních aktiv (VASP), čímž se stala první jihokorejskou firmou, která toto uznání získala.
Vybraný obrázek z The Independent, graf z TradingView