Lákadlo firemní pokladny plné kryptoměn opět láká Národní centrum pro výzkum veřejné politiky (NCPPR). Tentokrát má na mušce společnost Meta Platforms Inc.
Ethan Peck, zaměstnanec Národního centra, předložil jménem své rodiny společnosti Meta návrh akcionáře Bitcoin Treasury, což znamená další pokus o přivedení kryptoměny do zasedacích místností technologických gigantů.
Tim Jotzman, zaměstnanec společnosti Bitcoin (BTC), hostitel podcastu, se o návrh podělil 10. ledna prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. Viz níže.
Promění se firemní pokladny v kryptopevnosti?
NCPPR se sídlem ve Washingtonu D.C. propaguje Bitcoin jako pojistku proti inflaci a ekonomickým turbulencím. S podobnými nabídkami se již obrátili na společnosti Microsoft Corp. a Amazon.com Inc.
Společnost Microsoft se sídlem v Redmondu ve státě Washington vyřadil . ale společnost Amazon se sídlem v Seattlu údajně zvážit na dubnovém zasedání svých akcionářů.
Zdá se, že NCPPR si bere příklad z příručky Michaela Saylora. Saylor jako bývalý generální ředitel a současný předseda představenstva společnosti MicroStrategy, vytvořil firemní strategii s velkým podílem bitcoinu a stala se plakátovým dítětem pro firemní pokladny naplněné kryptoměnami.
Pokud NCPPR dosáhne svého, Meta a Amazon budou stejně jako MicroStrategy alokovat část svých aktiv do Bitcoinu. Proč? Vidí v něm alternativu k nevýrazným podnikovým dluhopisům díky jeho stálé nabídce.
Také Bitcoin ETF, neboli burzovně obchodované fondy, spiked 100 % do konce roku 2024. To je čtyřnásobek výnosů indexu S&P 500 a o 35 % více než u fondu Roundhill Magnificent Seven ETF, který sleduje sedm technologických gigantů (jejichž členy jsou Meta, Microsoft a Amazon).
A pak je tu společnost MicroStrategy, jejíž akcie za pět let vyletěly o 2 191 %.
Vzpomínáte si na Libru? Ne? Dobře.
Společnost Meta se v roce 2019, kdy byla známá pod názvem Facebook, pokusila spustit vlastní digitální měnu Libra. Cílem projektu bylo vytvořit globální stablecoin krytý košem fiat měn a státních cenných papírů.
Libra měla usnadnit levné a bezproblémové transakce po celém světě, zejména pro nebankovní obyvatelstvo. Iniciativa však čelila značnému regulačnímu odporu ze strany zákonodárců a finančních úřadů po celém světě, které vyjádřily obavy ohledně měnové suverenity, ochrany osobních údajů a možného zneužití k nezákonným činnostem.
V roce 2020 se projekt přejmenoval na Diem a zaměřil se výhradně na stablecoiny kryté americkými dolary. Meta se ucházel o partnerství se společnostmi Visa, Mastercard a PayPal, ale ty se odstoupily . podpora.
Počátkem roku 2022 prodala společnost Meta společnost Diem bance Silvergate za přibližně 200 milionů dolarů.
I když iniciativa Libra/Diem zkrachovala, ukázala ambice společnosti Meta v oblasti digitálních měn.
Zda se generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a jeho představenstvo chytí návnady NCPPR a učiní další velký krok v oblasti bitcoinu, se teprve uvidí.