On-chain data ukazují, že se hashrate těžby bitcoinu v poslední době blíží k novému historickému maximu (ATH). Zde se dozvíte, co by to mohlo znamenat pro BTC.
Hashrate bitcoinu zůstává i přes pokles trhu na vysoké úrovni.
„těžební hashrate“ označuje ukazatel, který sleduje celkové množství výpočetního výkonu, který mají těžaři aktuálně připojený k síti Bitcoin.
BTC je blockchain, který běží na konsensuálním mechanismu tzv. Proof-of-Work (PoW), takže těžaři využívají svůj výpočetní výkon k řešení určitých matematických hádanek.
V žádném okamžiku však celkový hashrate nepracuje v tandemu. Místo toho mezi sebou těžaři soutěží o to, kdo jako první vyřeší stejný problém, přičemž využívají svůj individuální výkon. Odměnou za prvenství je možnost přidat do sítě další blok.
Ačkoli neexistuje kolektivní síla BTC, neznamená to, že celkový hashrate nemá žádné důsledky nebo užitečnost. Pro začátek, čím více výpočetního výkonu je do sítě zapojeno, tím lepší je bezpečnost BTC, za předpokladu, že je přidávaný nový výkon dostatečně decentralizovaný.
Ukazatel také slouží k určení nálady mezi těžaři. Když hodnota ukazatele stoupá, znamená to, že se k síti připojují noví těžaři a/nebo ti staří rozšiřují svá zařízení. Takový trend naznačuje, že těžaři věří, že BTC je ziskový podnik.
Na druhou stranu pokles hashrate naznačuje, že se někteří validátoři rozhodli odpojit své těžební platformy, potenciálně proto, že již nejsou schopni prorazit.
Nyní je zde graf z Blockchain.com, který ukazuje trend hashrate Bitcoinu za poslední rok:
The value of the metric appears to have been following an upwards trajectory in recent months | Source: Blockchain.com
Jak je patrné z výše uvedeného grafu, hashrate těžby bitcoinu stanovil nový ATH již v polovině prosince, ale poté indikátor zaznamenal pokles, protože cena samotného BTC klesla. Těžaři dostávají své odměny v BTC, takže cena této kryptoměny může být rozhodujícím faktorem jejich příjmů.
Zajímavé je, že zatímco BTC zatím nevykazuje dostatečné zotavení, indikátor obrátil směr a dorazil zpět do blízkosti ATH. Skutečnost, že těžaři ještě nejsou připraveni na svých farmách rollbacknout, by naznačovala, že věří, že se jim síť nakonec vyplatí.
Jak již bylo zmíněno, celkový hashrate může mít pro blockchain určité reálné důsledky. Jeden takový důsledek je na síti obtížnosti ., což je funkce, která kontroluje, jak těžký úkol by horníci považovali za svůj.
Síť BTC chce omezit, kolik blokové dotace těžaři v daném čase obdrží, takže kdykoli těžaři zvýší svůj výpočetní výkon, reaguje zvýšením obtížnosti jen natolik, aby se tempo těžařů udrželo stejné jako předtím.
Vzhledem k tomu, že se hashrate těžby blíží ATH, není překvapivé, že se obtížnost také nachází na novém rekordu.
The trend in the mining difficulty over the past year | Source: Blockchain.com
Cena BTC
V době psaní tohoto článku se cena bitcoinu pohybuje kolem 96 600 dolarů, což představuje nárůst o 1 % za posledních sedm dní.
Looks like the price of the coin has been following an upward trajectory recently | Source: BTCUSDT on TradingView
Doporučený obrázek od Dall-E, Blockchain.com, graf od TradingView.com