Americké akcie ve středu posílily, protože prezident Donald Trump naznačil mírnější postoj k čínským clům a předsedovi Federálního rezervního systému Jerome Powellovi, čímž zmírnil obavy investorů, které v posledních týdnech otřásaly trhy.
Index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 419 bodů, tedy o 1,07 %, zatímco index S&P 500 stoupl o 1,6 %. Technologický Nasdaq předstihl oba indexy a vyskočil o 2,5 %.
V jednu chvíli Dow. přidal více než 1 100 bodů, než koncem seance zisky snížil.
Trhy reagovaly pozitivně poté, co Trump novinářům sdělil, že „nemá v úmyslu“ Powella vyhodit, a nabídl tak uklidnění po týdnech kritických komentářů na adresu předsedy Fedu. Trump rovněž naznačil možné zrušení 145% cel na čínský dovoz, když uvedl, že cla se „podstatně“ sníží, ale nebudou zrušena.
Jednostranná nabídka Číně zatím nepřišla
Nicméně ministr financí Scott Bessent zmírnil očekávání trhu upřesněním, že nebyla učiněna žádná jednostranná nabídka na deeskalaci americko-čínského obchodního konfliktu.
Přesto Bessent popsal možnost „velké dohody“, pokud se obě strany zapojí do společného úsilí o obnovení rovnováhy.
Zmírnění rétoriky podpořilo akcie technologických firem vystavených působení Číny. Společnosti Apple a Nvidia vzrostly o 3 %, resp. 4 %, zatímco Tesla posílila o 5 % poté, co Elon Musk uvedl, že zkrátí čas věnovaný vládní roli v oblasti efektivity.
Navzdory oživení přetrvávají ekonomické obavy. BCA Research varoval před podhodnocenými riziky recese a poukázal na oslabení trhu práce a zpomalení podnikatelských investic.
Mezitím společnost Piper Sandler předpověděla krátkodobé příměří v otázce cel, ale ne jejich úplné zrušení.
Nálada investorů zůstává opatrná a někteří stratégové nabádají k disciplíně v prostředí potenciální volatility a protichůdných politických signálů.
Bitcoin (BTC) si za den připsal přibližně 2,5 % a v současnosti se obchoduje za přibližně 93 700 USD.