Globální trh s kryptoměnami dosáhl rekordní celkové hodnoty 3 bilionů dolarů, k čemuž přispěl optimismus ohledně regulačních změn a výrazné zisky hlavních tokenů. Tento nárůst přichází v souvislosti s pro-krypto náladami, které provázejí nedávné zvolení Donalda Trumpa, který by spolu s dalšími pro-krypto zákonodárci mohl zavést přívětivější regulaci digitálních aktiv v USA.
Podle společnosti CoinGecko dosáhl trh 14. listopadu vrcholu ve výši téměř 3,2 bilionu dolarů, čímž překonal maxima zaznamenaná během spekulativního boomu vyvolaného pandemií v roce 2021. Tento milník také odráží obnovený zájem a investice do trhu s kryptoměnami, který v posledních měsících zaznamenal dlouhodobý pokles.
Rekordní rallye bitcoinu je hnací silou růstu trhu
Bitcoin (BTC), který zůstává největším hráčem na trhu s kryptoměnami, vedl nedávnou rally, když se vyšplhal na rekordní cenu 93 480 USD a poté se ustálil na hodnotě 91 500 USD. Kryptoměna letos zdvojnásobila svou hodnotu a od amerických voleb 5. listopadu posílila o téměř 30 %, což bylo způsobeno nadšením kolem potenciálních změn regulace v USA.
„Obecně platí, že tento trh se vyvíjí tak, že bitcoin prorazí jako první a pak následují altcoiny,“ řekl Matthew Dibb, investiční ředitel společnosti Astronaut Capital. Tento vzorec vedl k růstu cen dalších významných tokenů, jako je Ether (ETH), který se vyšplhal na 3 220 USD, a Dogecoin (DOGE), který zaznamenal pozoruhodný 140% nárůst.
Pro-kryptopolitika a potenciální americká bitcoinová rezerva
Postoj Trumpovy administrativy ke kryptoměnám spolu s přílivem pro-krypto zákonodárců v Kongresu podpořil optimismus ohledně snížení regulačních překážek v krypto sektoru. Toto příznivé regulační prostředí je považováno za významnou hnací sílu nedávných tržních zisků, protože by mohlo potenciálně uvolnit cestu k širšímu přijetí kryptoměn.
K nadšení přispělo i to, že Trump naznačil, že v USA zřídí „strategickou bitcoinovou rezervu“, podobnou rezervám zlata, které drží vláda. Ačkoli podrobnosti zůstávají nejasné, tento návrh naznačuje dlouhodobý závazek vůči bitcoinu, který by jej srovnal s tradičními uchovateli hodnoty, jako je zlato. David Glass, stratég pro digitální aktiva ve společnosti Citi, k tomu uvedl: „Příběh o odstranění regulačních překážek spolu s potenciálem strategické bitcoinové rezervy posiluje důvěru investorů.“
Institucionální investoři se dívají na krypto ETF
Prudký růst globálního trhu s kryptoměnami byl podpořen také zájmem institucionálních investorů a nárůstem kryptoměnových fondů (ETF), které institucím nabízejí nepřímou cestu k získání expozice vůči bitcoinu a dalším digitálním aktivům. Podle společnosti Refinitiv Lipper přilákaly spotové bitcoinové ETF od 6. listopadu čisté přítoky ve výši 4,05 miliardy USD, což je pozoruhodný ukazatel poptávky ze strany finančních institucí, které se obvykle vyhýbají přímému držení kryptoměn.
Carl Szantyr, řídící partner společnosti Blockstone Capital, zůstává optimistický a prohlásil: „Bitcoinoví nadšenci jsou známí svými odvážnými předpověďmi, ale dosažení 100 000 dolarů do konce roku se zdá být vzhledem k současné dynamice reálné.“
Pokračující opatrnost uprostřed růstu trhu
Navzdory pozitivním vyhlídkám se trh s kryptoměnami stále potýká s problémy. Zatímco tržní hodnota bitcoinu stále stoupá, ekosystém zůstává volatilní, přičemž sektory, jako jsou například nefungující tokeny (NFT), se ještě plně nezotavily. Průměrná prodejní cena NFT se zvýšila jen mírně, z přibližně 2 000 USD na 2 700 USD, což poukazuje na omezený růst v těchto spekulativnějších zákoutích trhu.
Singapurská banka DBS, která provozuje digitální burzu, zaznamenala nárůst objemu obchodů, ale poznamenala, že klienti se zatím nepřesouvají k decentralizovanějším burzám nebo exotickým platformám. David Hui, obchodní ředitel digitální burzy DBS, vysvětlil: „Nezaznamenali jsme, že by naši klienti přesouvali svá aktiva směrem k obskurnějším segmentům trhu.“
Širší důsledky pro přijetí DeFi a blockchainu
Odborníci z odvětví se domnívají, že zvýšený zájem o trh s kryptoměnami by mohl být hnacím motorem dalších inovací v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) a služeb založených na blockchainu. Danny Chong, spoluzakladatel platformy DeFi Tranchess, poznamenal: „Je zde zvýšený zájem a ochota zabývat se DeFi a dalšími možnostmi blockchainu. Pokud zůstane tržní kapitalizace vysoká, mohli bychom být svědky hlubšího zapojení do nových i stávajících blockchainových témat.“
Milník 3 bilionů dolarů by také mohl podnítit zájem o tokenizaci reálných aktiv a rozšíření platebních řešení založených na blockchainu, což znamená posun směrem k integrovanějšímu finančnímu ekosystému poháněnému decentralizovanou technologií.
Budoucí vyhlídky globálního trhu s kryptoměnami
Vzhledem k tomu, že globální trh s kryptoměnami dosahuje nových výšin, investoři i instituce věnují velkou pozornost novým trendům. I když trh zůstává volatilní, pro-krypto politické prostředí a pokračující zájem o digitální aktiva ze strany retailových i institucionálních investorů naznačují slibnou budoucnost. Vzhledem k tomu, že bitcoin je v čele a institucionální podpora prostřednictvím ETF roste. trh s kryptoměnami by mohl pokračovat ve svém vzestupném trendu a otevřít tak cestu novým možnostem v oblasti inovací DeFi a blockchainu.
Doporučený obrázek: Zdroj: Freepik
Viz Prohlášení o vyloučení odpovědnosti