Společnost JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) dokončila první testovací transakci, která by mohla nově definovat budoucnost institucionálního financování. tokenizovaných pokladničních poukázek na veřejném blockchainu. Přelomová zkouška proběhla s využitím testnetu Ondo Finance a komunikační infrastruktury Chainlink napříč řetězci a posunula banku dále do rozvíjejícího se světa decentralizovaného financování (DeFi).
Jedná se o významný milník v zavádění blockchainu v rámci tradičního finančnictví, zejména proto, že velké instituce jako JPMorgan se snaží zlepšit platební a vypořádací systémy pomocí řešení využívajících inteligentní smlouvy.
První veřejná blockchainová transakce společnosti JPMorgan
Zkouška, dokončená na začátku května, zahrnovala transakci Delivery versus Payment (DvP) – zavedený mechanismus na finančních trzích, který zajišťuje, že k dodání cenných papírů dojde pouze v případě, že je provedena platba. Procesy DvP se tradičně spoléhají na roztříštěné systémy a jsou náchylné k nákladným zpožděním.
K překonání těchto problémů využila společnost JPMorgan Kinexys, svou interní blockchainovou divizi, k převodu digitálních plateb přes dva účty. Platební noha byla porovnána s nohou aktiva – tokenizovaným fondem krátkodobých amerických státních dluhopisů (OUSG) – na testovacím řetězci Ondo Chain. Výměna aktiv a vypořádání platby byly organizovány současně pomocí rámce interoperability společnosti Chainlink (CRYPTO:LINK).
Je to poprvé, co společnost JPMorgan využila tzv. veřejnou blockchain k vypořádání tokenizovaných pokladen, což značí rostoucí pohodlí s decentralizovanou infrastrukturou ve finančním mainstreamu.
Proč jsou tokenizované pokladniční poukázky důležité
Tokenizované pokladniční poukázky jsou digitální reprezentace tradičních dluhopisů a pokladničních poukázek amerického ministerstva financí, které jsou vydávány a vypořádávány na blockchainu. Kombinují bezpečnost a stabilitu státního dluhu s rychlostí a transparentností decentralizovaných systémů.
Společnost Ondo Finance upozornila, že tradiční finanční systémy trpí neefektivitou, která vede ke zpožděním a výpadkům vypořádání, což údajně stálo účastníky trhu v uplynulém desetiletí více než 914 miliard dolarů. Tokenizace pokladen řeší tyto bolestivé body tím, že umožňuje vypořádání v reálném čase, snižuje riziko protistrany a zlepšuje back-office operace díky automatizaci.
Podle Nelliho Zaltsmana, vedoucího oddělení platformových řešení pro vypořádání ve společnosti Kinexys, „díky bezpečnému a promyšlenému propojení našeho řešení institucionálních plateb s externími veřejnými i soukromými blockchainovými infrastrukturami můžeme klientům nabídnout škálovatelná a efektivní řešení.“
Zájem institucí o veřejné řetězce roste
Úspěšné provedení této transakce poukazuje na širší trend: velké finanční instituce aktivně zkoumají veřejné blockchainové sítě. Banky, které jsou tradičně vůči DeFi opatrné kvůli obavám z regulace a bezpečnosti, jako např. JPMorganMorgan Stanley (NYSE:MS) a Fidelity Investments se nyní pouštějí do této oblasti.
Morgan Stanley údajně pracuje na platformě pro obchodování s kryptoměnami pro své uživatele E*Trade, zatímco Fidelity nedávno začala testovat vlastní stablecoin, což signalizuje hlubší zájem institucí o aktiva založená na blockchainu.
Jak uvedl Sergej Nazarov, spoluzakladatel společnosti Chainlink, „světovým institucím je stále jasnější, že v komunitě veřejných řetězců mají velký adresný trh“.
Reakce trhu a výhled
Navzdory průlomovému charakteru oznámení zaznamenaly tokeny Ondo (CRYPTO:ONDO) a Chainlink (CRYPTO:LINK) v den oznámení mírný pokles o přibližně 1 %, což odráželo širší trendy v sektoru Real World Asset (RWA), který se propadl o 0,7 %.
Odhlédneme-li od volatility trhu, úspěšná transakce DvP ukazuje, jak by se tokenizované poklady mohly stát základem globálních financí. Otevírá dveře nepřetržitým trhům, vyšší bezpečnosti a výrazně nižším časům a nákladům na vypořádání.
Budoucnost tokenizovaných pokladničních poukázek
S přibývajícím počtem institucí experimentujících s blockchainem se tokenizované treasury mohou brzy přesunout z testnetů do živých produkčních prostředí. V případě širokého přijetí by to mohlo zefektivnit kapitálové trhy a umožnit větší finanční inkluzivitu.
Jak ukazuje zkušební projekt společnosti JPMorgan, tokenizované treasury nejsou jen konceptem – jsou životaschopnou inovací připravenou změnit způsob fungování největších světových finančních hráčů.
S další regulační podporou a zlepšením interoperability by tokenizované finance mohly uvolnit novou efektivitu, přilákat globální účast a změnit způsob, jakým vlády a instituce vydávají, obchodují a vypořádávají aktiva.
Doporučený obrázek: Zdroj: Freepik
Viz Prohlášení o vyloučení odpovědnosti