Dva kolumbijští regulátoři navrhli další zákon, který by sloužil k regulaci kryptoměn. Návrh zákona se skládá ze 16 ustanovení, včetně systému licencování VASP pro kryptografické firmy.
Podle místních médií El ColombianoCílem návrhu zákona je vytvořit právní rámec, který by zajistil ochranu uživatelů kryptoměn a podpořil větší investice do rozvíjejícího se kryptografického průmyslu v zemi.
Návrh zákona nastiňuje celkem 16 článků, které pokrývají několik aspektů souvisejících s kryptoměnami, včetně monitorování, pravidel marketingu, vzdělávání, kryptografická daň, jakož i opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu, resp. AML/CFT.
Kromě toho se v návrhu zákona navrhuje také poskytovatelé služeb virtuálních aktiv licenční systém, o který by musely požádat kryptografické firmy, které chtějí v regionu působit. Další země, jako např. Hongkong, Singapur, Kanada, a SAE používají licence VASP, aby se ujistili, že budou dodržovat místní předpisy.
Senátor Gustavo Moreno a zástupce Sněmovny reprezentantů Julián López předložili návrh zákona Kongresu 2. března poté, co se o něj neúspěšně pokusili v loňském roce.
Moreno tvrdil, že Kolumbie naléhavě potřebuje vytvořit regulační rámec pro kryptografické burzy a firmy kvůli tomu, že společnosti obchodující s virtuálními aktivy v zemi fungují neformálně, což „vytváří nejistotu a rizika pro uživatele“.
Moreno dodal, že nedostatečná regulace neposkytuje kryptografickým službám náležité bezpečnostní mechanismy, které by chránily jejich uživatele a zabránily zneužití kryptoaktiv.
„Náš návrh zákona usiluje o stanovení jasných pravidel hry, která by vytvořila spolehlivý a atraktivnější (krypto)ekosystém pro investice se zárukami pro toto rozvíjející se odvětví ,“ uvedl poslanec López.
Podle něj obchoduje s kryptoměnami přibližně pět milionů kolumbijských uživatelů. Jen v roce 2024 dosáhla hodnota kryptografických transakcí v zemi 6,7 miliardy dolarů. Výstup však také poznamenal, že mnoho uživatelů se také stalo oběťmi podvodů a pyramidové hry, a další využívají neregulovaného kryptografického ekosystému k tomu, aby praní špinavých peněz.
Kolumbijský finanční dozor, hlavní kolumbijský finanční regulátor, údajně od roku 2021 pracuje na několika pilotních projektech v oblasti kryptoměn. Tyto projekty však zatím nepřinesly „konkrétní regulační rámec“.