Nedávný průzkum švýcarské digitální banky Sygnum zjistil, že 72% institucionálních investorů – včetně rodinných kanceláří, externích správců aktiv, manažerů fondů a hedge fondů – je otevřeno investicím do kryptoaktiv.
Institucionální investoři se stávají komfortnějšími s kryptoaktivami
Průzkum Sygnum Future Finance, provedený na konci 3. čtvrtletí 2024, shromáždil odpovědi od více než 400 institucionálních a profesionálních investorů z 27 zemí. Pozoruhodné je, že 33% respondentů byli klienti a investoři Sygnum.
Průzkum zdůraznil nárůst rizikového apetitu tradičních institucionálních investorů k digitálním aktivům. Více než 53% portfolií klientů má alokovaných více než 10% v digitálních aktivách.
63% respondentů vyjádřilo „vysoký rizikový apetit“ pro digitální aktiva. V porovnání s rokem 2023 se v roce 2024 zvýšil podíl respondentů s vysokou nebo velmi vysokou tolerancí k riziku pro kryptoaktiva.
Navíc 91% respondentů oznámilo investice do předních blockchainových projektů jako je Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH), což naznačuje preferenci pro relativně méně volatilní digitální aktiva.
Mezi důvody pro investování do kryptoaktiv uvedlo 62% respondentů expozici k budoucímu potenciálu digitální mega-trendu. To následovalo 52%, které cílilo na diverzifikaci portfolia, 45%, které to považovalo za makro hedging proti geopolitickým nejistotám a devalvaci měny, a 38%, které hledalo generování výnosů.
Zajímavě, zatímco 44% respondentů v roce 2023 považovalo krypto za alternativní třídu aktiv, v roce 2024 tak činí pouze 31%. Tato změna naznačuje vnímanou zralost digitálních aktiv, která je výrazně podporována úspěchem fondů obchodovaných na burze (ETF) zaměřených na kryptoměny.
Většina investorů chce zvýšit expozici digitálních aktiv
Podle průzkumu plánuje 79% respondentů zvýšit své investice do kryptoaktiv v následujících 12 měsících. Významný počet respondentů, kteří v současnosti nemají expozici vůči kryptoaktivům, plánuje vstoupit na trh v tomto období, což by mohlo vést k novým přílivům kapitálu do poloviny roku 2025.
Zajímavě, regulační nejistota kolem kryptoměn již není hlavním důvodem pro neinvestování do této nové třídy aktiv. Letos 53% respondentů uvedlo volatilitu aktiv jako překážku vstupu, zatímco 50% poukázalo na nedostatek důvěry jako hlavní překážku investování do krypto.
Mezi konkrétními sektory kryptoměn projevilo 76% respondentů zájem o Layer 1 blockchainy jako Bitcoin a Ethereum. Mezitím 55% klientů uvedlo infrastrukturu web3 – výrazně podpořenou růstem v AI a decentralizovaných fyzických infrastrukturních sítích (DePIN) – jako oblast zájmu, následovanou ekosystémem Layer 2, který přitahoval 41% investorů.
Konečně 71% respondentů uvedlo, že schválení obou ETF na BTC a ETH americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) výrazně zvýšilo jejich důvěru v investice do krypto.
Data od SoSoValue ukazují, že celková čistá aktiva držená napříč americkými spotovými Bitcoin ETF v současnosti činí 95,40 miliardy dolarů, zatímco Ethereum ETF drží 9,48 miliardy dolarů. Nedávno překonal Bitcoin ETF společnosti BlackRock ETF na zlato této firmy v aktivech pod správou.
V době tisku se Bitcoin obchoduje za 91 200 dolarů, což je nárůst o 4% během posledních 24 hodin. Celková tržní kapitalizace kryptoměn v současnosti činí 3,14 bilionu dolarů, což je nárůst o 1,7% za posledních 24 hodin.
Titulní obrázek z Unsplash.com, Graf z TradingView.com