Populární stablecoiny, neboli digitální aktiva navržená tak, aby měla „relativně stabilní cenu“, se dostávají do povědomí tvůrců politik. Ačkoli jsou tyto kryptografické jednotky stabilnější než jejich protějšky, nedávná zpráva Rady pro dohled nad finančními službami (FSOC) naznačuje, že mohou představovat riziko pro finanční trhy.
Konkrétně se jedná o tzv. Výroční zpráva FSOC 2024 tvrdí, že emitenti nemají dostatek důvěryhodných informací o svých aktivech a politikách v oblasti postupů správy rezerv.
Rada tvrdí, že transparentnost může ohrozit držitele a bránit analytikům v provádění přesných tržních analýz. Rada proto naléhavě žádá Kongres USA, aby projednal a přijal novou legislativu, která může stablecoiny a jejich emitenty regulovat.
FSOC vyzývá k vytvoření nového regulačního rámce pro stabilní mince
Není to poprvé, co se objevuje tzv. výzva k regulaci, a komplexní federální rámec pro tato digitální aktiva není novinkou. Odcházející ministryně financí Janet Yellenová rovněž vyzvala k přezkumu a přijetí nové legislativy v únoru 2024. Doporučení Yellenové z února loňského roku vycházela ze zprávy a doporučení FSOC, které byly vydány o dva roky dříve.
Nejnovější zpráva FSOC o potenciálních dopadech stablecoinů na finanční systém byla zveřejněna v pátek 6. prosince. Podle rady tyto stablecoiny ohrožují ekonomickou stabilitu země a hrozí jejich únik kvůli absenci standardů řízení rizik.
Rada rovněž nastoluje otázku transparentnosti, která chybí mezi stablecoins a jejich emitenty. FSOC tvrdí, že nedostatečná transparentnost držby a rezervní politiky ovlivní držitele a znemožní jim provést informovanou analýzu trhu.
Tether zůstává ve středu zájmu kryptoměn
Tether zůstává nejprodávanějším stablecoinem, jehož tržní kapitalizace k datu psaní tohoto článku činí 138 miliard dolarů. Ačkoli zpráva FSOC neoznačila Tether konkrétně za problém, tento stablecoin se potýká s problémy a kontrolou ze strany odvětví.
2/17) Potenciál ke kolapsu je zde větší než u Terra Luna!
Což z něj dělá jednu z největších existenčních hrozeb pro krypto jako celek.
Jak máme věřit, že drží 118 miliard dolarů v zástavě bez důkazu!
I poté, co CFTC v roce 2021 Tether pokutovala za lhaní o svých rezervách… pic.twitter.com/KoJFbyjRj1
– Justin Bons (@Justin_Bons) 14. září 2024
Tether byl postižen za to, že neposkytl transparentní audity, které by ověřily, že jeho token je krytý 1:1 USD nebo jinými aktivy.
Někteří kritici tvrdí, že Tether se může zhroutit, pokud nebude mít dostatečné rezervy, což může narušit širší trh s kryptoměnami. Zakladatel společnosti Cyber Capital Justin Bons se loni 14. září na Tether obořil kvůli tomu, že nemá audity třetích stran. V příspěvku na Twitteru/X Bons tvrdil, že Tether představuje „existenční hrozbu“ pro sektor kryptoměn“, a dodal, že emitent od roku 2015 nezajistil audit.
Volání po legislativě sílí
Kromě zvýšeného volání po kontrole a odpovědnosti mnozí v odvětví volají po nové legislativě týkající se stablecoinů. FSOC varuje před dominantním postavením některých stablecoinových emisí na trhu s tím, že mohou narušit chod odvětví a mohou mít dopad i na finanční systém. Zatímco někteří emitenti jsou pod dohledem, mnoho společností funguje mimo federální rámec.
V reakci na to FSOC doporučuje novou legislativu, která by se týkala např. stablecoiny k řešení potenciálních rizik a problémů. Rada vyzývá americký Kongres, aby vypracoval návrh rámce pro emitenty stablecoinů a pověřil federální finanční regulátory pravomocí vydávat pravidla pro spotový trh s digitálními aktivy.
FSOC upozorňuje, že pokud nebude přijata žádná legislativa, je připravena zvážit další dostupné kroky k řízení rizik.
Obrázek z DALL-E, graf z TradingView