Uveřejnění: Názory a stanoviska zde vyjádřené patří výhradně autorovi a nereprezentují názory a stanoviska redakce crypto.news.
Když se v roce 2024 mluví o kryptografii s nulovou znalostí, často se tím myslí případ použití zaměřený na ochranu soukromí, který se opírá o kombinaci technologie blockchain, kryptoměn, digitálních peněženek a uživatelů s určitým stupněm znalosti webu3.
Důkazy nulové znalosti existují již od 80. let 20. století, tedy dávno před nástupem webu3. Proč tedy omezovat jejich potenciál na aplikace blockchainu? Tradiční společnosti mohou – a měly by – přijmout technologii ZK, aniž by plně přijaly infrastrukturu web3.
Na základní úrovni ZKP odemykají schopnost dokázat, že je něco pravdivé, aniž by byla odhalena základní data, která za tímto tvrzením stojí. V ideálním případě důkaz vytváří prover, ověřovatel jej ověřuje a tyto dvě strany jsou od sebe zcela izolovány, aby byla zajištěna spravedlnost. To je opravdu vše. Neexistuje žádný důvod, proč by tento koncept měl být uvězněn za učební křivkou webu3.
Většina organizací, které by mohly mít z technologie ZK prospěch, blockchainy nepoužívá nebo o web3 ani neví. Toto odvětví je stále mladé, mnozí se teprve nyní seznamují s Bitcoinem (BTC) a Ethereum (ETH), nemluvě o vrstvách 2 a 3.
Přes to všechno lze ZKP již nyní použít v řadě reálných případů použití a není k tomu třeba plně integrovat web3 rails.
Věříte výplatě z výherního automatu?
Díky důkazům nulové znalosti nemusíte věřit provozovateli herny. Můžete si jen užívat hraní a mít jistotu, že hra je navržena spravedlivě. Každý digitální výherní automat na světě by měl být navržen se ZKP; pro provozovatele i hráče to prostě dává smysl. Nejlepší na tom je, že hráči si mohou užívat výhod, aniž by jim slova „web3“ nebo „krypto“ vůbec přišla na mysl.
Nedávno byly společnosti DraftKings a White Hat Gaming. uložena pokuta 22 500 dolarů od státu Connecticut za jejich online hru na výherních automatech, která během jednoho týdne v srpnu 2023 nevyplatila žádného výherce – přestože se v tomto týdnu uskutečnilo více než 20 600 roztočení. Hra inzerovala, že za každý vsazený dolar bude vyplaceno téměř 95 centů, takže algoritmus měl hráčům, kteří vsadili 20 600 roztočení, vrátit 19 570 dolarů. Místo toho hráči přišli o 20 600 dolarů – všechny tyto peníze získala společnost DraftKings.
Právě zde mohou důkazy nulové znalosti znamenat velký rozdíl. ZKP by mohl dokázat, že hra vyplatila určitou částku peněz za dané období a s určitým poměrem hitů, aniž by odhalil jednotlivá otočení nebo identitu hráčů.
To je skvělé, ale stále je tu problém s ověřením důkazu. Někdo musí zajistit, aby společnost DraftKings nebo jakýkoli jiný provozovatel hry sestavil důkazy správně na základě všech požadovaných údajů. Mohla by to být samotná společnost DraftKings, ale neměli bychom jí věřit, že si ověření zvládne sama. Mohl by to udělat regulátor nebo auditor, ale to by pravděpodobně stálo DraftKings spoustu peněz, které by pak byly přeneseny na zákazníka.
V této situaci je nejlepší volbou veřejná a decentralizovaná síť vytvořená speciálně pro rychlé a nákladově efektivní ověřování důkazů. Namísto toho, aby byl uživatel požádán, aby důvěřoval centralizovanému subjektu, může důvěřovat decentralizovanému protokolu, který zajistí, že nekalí aktéři (tj. ti, kteří se mohou pokusit ověřit nesprávný důkaz) budou potrestáni, pokud se zachovají nesprávně.
Výstup umělé inteligence a důvěryhodnost
Potenciál umělé inteligence klamat je dobře známý. Existují však způsoby, jak můžeme využít kreativitu AI a zároveň důvěřovat jejím výstupům. Vzhledem k tomu, že umělá inteligence proniká do všech aspektů našeho života, je stále důležitější, abychom věděli, že modely, které trénují umělou inteligenci, na niž se spoléháme, jsou legitimní, protože pokud nejsou, mohli bychom doslova změnit dějiny, aniž bychom si to uvědomili. Díky ZKML neboli strojovému učení s nulovými znalostmi se těmto potenciálním nástrahám vyhneme a jeho výhody mohou stále využívat i projekty Web2, které nemají zájem přecházet na onchain.
Nedávno se na University of Southern California spolupracovala s s nadací Shoah Foundation a vytvořili službu nazvanou IWitness, kde mohou uživatelé mluvit nebo psát přímo na hologramy přeživších holocaustu.
Jedná se o nepopiratelně účinné využití strojového učení. Je něco tak zvláštně dojemného na tom, když komunikujete s hologramem přeživšího holocaustu a máte pocit, že vedete skutečný rozhovor. Ale u takto citlivého tématu je ještě důležitější, aby algoritmus, který je základem hologramu, generoval věcné informace.
Vstupte do důkazů nulové znalosti. Kdybychom si tento projekt představovali znovu, mohli bychom zvážit přidání „důkazu výstupu algoritmu“, kde by uživatel mohl vidět důkaz, že odpovědi, které vidí, jsou založeny na algoritmu zpracování přirozeného jazyka, který byl správně vycvičen na hromadách historických přepisů a rozhovorů s přeživšími holocaustu, což zaručuje, že prezentované informace jsou přesné.
ZKP umožňují získat důkaz o těchto vstupních datech a tréninku umělé inteligence, aniž by byly odhaleny základní informace. Kontrola faktů o holocaustu by také vyžadovala prozkoumání obrovského množství dat, což by od koncového uživatele potenciálně vyžadovalo stažení nebo přístup k velkým datovým souborům a následné strávení hodin čtením nebo sledováním rozhovorů. ZKP umožňují uživateli upustit od tohoto zdlouhavého a na zdroje náročného procesu.
V tomto případě bychom mohli důvěřovat USC při ověřování důkazů pro tento konkrétní projekt, ale jistě existuje více případů použití s UI, kdy koncový uživatel nemusí chtít důvěřovat centralizované entitě při vytváření i ověřování důkazů. Pokud se pobídky k vytvoření „falešných“ důkazů a jejich ověření vyrovnají, dává decentralizované ověřování důkazů největší smysl.
ZK je nedůvěryhodný, decentralizovaný systém pro všechny
Nemusíme věřit firmám ani robotům, že nám říkají pravdu, protože máme ZK. Mnoho průmyslových odvětví se může díky blockchainovým řešením s nulovou znalostí vyrovnat, i když o prostoru webu3 nic nevědí.
Využitím ověřování důkazů ZK mohou společnosti a instituce v podstatě pokračovat ve všem, co dělaly doposud z hlediska infrastruktury. Stačí, když si vytvoří jednoduchý systém pro vytváření důkazů a pak využijí decentralizovaný systém, jako je zkVerify, který se postará o ověření důkazů. I když se používá blockchain, uživatelé se o něj nemusí starat.
Budoucnost ZK bude masivní a organizace nebudou muset mnoho měnit, aby mohly využívat jeho výhod. Mohou se prostě připojit a hrát.