Krokem směrem k právnímu vyjasnění pro držitele bitcoinů v Číně je stanovisko šanghajského soudu, v němž se uvádí, že osobní vlastnictví digitálních aktiv není nezákonné podle Čínské právo.
Osobní vlastnictví bitcoinů
Stanovisko, formulované na Sun Jie, soudce šanghajského lidového soudu Songjiang, byl zveřejněn na oficiálním účtu Vrchního lidového soudu v Šanghaji na WeChatu.
Sun zdůraznil, že zatímco jednotlivcům je vlastnictví kryptoměn povoleno, podnikatelské subjekty v Číně mají stále zakázáno zapojovat se do investic do kryptoměn nebo vydávání tokenů bez souhlasu regulačních orgánů.
Toto objasnění bylo součástí soudního přezkumu žaloby týkající se sporů mezi dvěma společnostmi ohledně prvotní nabídkou mincí (ICO), která je v Číně považována za nelegální financování.
Čína dlouhodobě považuje kryptoaktivy za potenciální hrozbu pro finanční stabilitu, což vedlo k přísným regulačním opatřením. V roce 2017 vláda zakázala ICO a uzavřela kryptografické burzy a v roce 2021 zintenzivnila svou represe zákazem těžby bitcoinů a prohlášením podnikatelských aktivit souvisejících s kryptoměnami za nezákonné.
Navzdory tomuto pozadí Sun poznamenal, že kryptoměny jsou považovány za virtuální komodity s atributy podobnými vlastnictví, které nejsou zakázány pro osobní vlastnictví.
„Zákony a předpisy udržují vysoký tlak na potírání spekulativních aktivit v oblasti obchodování s kryptoměnami,“ uvedl Sun a zdůraznil tak přístup vlády k tomuto odvětví.
Tento názor je v souladu s širší strategií Pekingu, jejímž cílem je zabránit „narušení“ hospodářského a finančního řádu, zejména ve světle obav z nelegální činnosti usnadněné kryptoměnami.
Regulační napětí v Číně
V souvisejícím incidentu byl Yao Qian, bývalý ředitel výzkumného ústavu Čínské lidové banky pro digitální měny, zapleten do případu úplatkářství zahrnujícího kryptoměny, což poukazuje na složitost a rozpory v čínské regulaci. regulačního prostředí.
Ačkoli nedávné stanovisko přináší jasno, bylo veřejným tajemstvím mezi zasvěcenými osobami v odvětví, že individuální vlastnictví kryptoměn bylo tolerováno. Některé soudy již dříve rozhodly, že kryptoměny by měly být považovány za majetek chráněný stávajícím právním rámcem.
Nadále však nic nenasvědčuje tomu, že by Peking hodlal zmírnit své přísné předpisy týkající se krypto průmyslu, a to navzdory výzvám odborníků k otevřenějšímu tržnímu přístupu.
Zhu Guangyao, bývalý náměstek ministra financí, v září poznamenal, že kryptoměny jsou pro digitální ekonomiku „klíčové“. Naznačil, že Čína se musí přizpůsobit, aby zůstala konkurenceschopná, protože USA toto odvětví přijímají, zejména v souvislosti se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem a jeho plány využít Bitcoin jako strategickou rezervu pro zemi v jeho nadcházející administrativě.
V době psaní tohoto článku dosáhla největší kryptoměna na trhu nového historického maxima 94 730 USD. Bitcoin za posledních 24 hodin vzrostl o 2,5 % poté, co o víkendu a v pondělí konsolidoval mezi 89 000 a 92 000 USD.
Vybraný obrázek z DALL-E, graf z TradingView.com