Po týdnech nejistoty se příliv prostředků do kryptofondu vrátil. Podle nového průzkumu společnosti CoinShares investoři minulý týden nalili do investičních produktů digitálních aktiv 3,4 miliardy dolarů. Tento pozoruhodný nárůst znamenal třetí nejlepší týden v historii kryptoměnových fondů a představuje dramatický obrat od nedávné vlažné aktivity.
Ještě o týden dříve činil celoroční příliv po delším období odlivu pouhých 171 milionů dolarů. V rychlém obratu však zájem o bitcoin (BTC), ethereum (ETH) a fondy související s altcoiny prudce vzrostl, protože geopolitické napětí polevilo.
James Butterfill, vedoucí výzkumu ve společnosti CoinShares, popsal oživení jako „opatrně optimistické“. Poznamenal: „Nyní jsme na 3,5 miliardách dolarů, což znamená zotavení z úrovně blízké nule v jednom okamžiku.“
Bitcoin vede příliv do kryptofondu
Není překvapením, že 93 % masivních přílivů do kryptofondu v minulém týdnu připadlo na Bitcoin (BTC). Když se cena Bitcoinu vyšplhala nad 95 000 USD po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o „recipročních“ clech, nálada investorů kolem digitálních aktiv se výrazně zlepšila.
Těžily z toho i fondy etherea (ETH), které přilákaly příliv 183 milionů dolarů. Produkty XRP (XRP) si mezitím zajistily dalších 31 milionů dolarů. Obnovené pozornosti se těšily i další altcoiny jako Solana (SOL), ačkoli konkrétní čísla přílivu nebyla zveřejněna.
Ačkoli jsou nedávné přítoky působivé, Butterfill varoval, že k úplnému obnovení dynamiky, která byla zaznamenána na začátku tohoto roku, je zapotřebí více. Na svém vrcholu v roce 2025 dosáhl celoroční příliv 7,4 miliardy USD.
Instituce hrají na jistotu
Zajímavé je, že zatímco příliv do kryptofondu prudce vzrostl, zdá se, že většina nákupů pochází spíše od drobných investorů než od velkých institucí. Podle Butterfilla sice existují známky zvýšené účasti institucí prostřednictvím bazických obchodů – kdy investoři využívají cenových rozdílů mezi spotovým a futures trhem -, ale nárůst byl mírný.
Butterfill vysvětlil, že ačkoli se ceny bitcoinu (BTC) od začátku dubna silně zotavily, zdá se, že instituce postupují opatrně. Individuální investoři V současné době je oživení trhu hnací silou, což odráží širší nadšení pro digitální aktiva.
ETF a budoucnost přílivu prostředků do kryptofondu
Schválení spotových bitcoinových ETF v USA bylo hlavním katalyzátorem loňského historického přílivu do kryptofondu ve výši 29 miliard dolarů. Společnosti jako BlackRock (NYSE:BLK) a Fidelity (soukromá) stály v čele této iniciativy a uvedly na trh dostupné investiční produkty pro bitcoiny, čímž běžným investorům umožnily snadnější vstup na trh s kryptoměnami.
Butterfill však upozornil, že politický vývoj, jako jsou Trumpem navrhovaná cla, přináší nové ekonomické nejistoty. Ty by mohly ovlivnit tempo a konzistenci budoucího přílivu, takže je obtížné předpovědět, zda se podaří vyrovnat nebo překonat loňský rekordní růst.
Klíčovou nadcházející událostí bude v polovině května podání 13F, kde institucionální investiční manažeři zveřejňují své podíly. Tyto zprávy poskytnou zásadní informace o tom, zda obři z Wall Street během tohoto oživení v tichosti zvyšovali svou expozici vůči digitálním aktivům.
Závěr: Příliv prostředků do kryptofondu signalizuje bod obratu
Prudký nárůst přílivu do kryptofondu o 3,4 miliardy dolarů znamená pro sektor digitálních aktiv zásadní zlom. S Bitcoinem (BTC) v čele, Ethereem (ETH), které získává na síle, a altcoiny jako XRP (XRP), které přitahují nový zájem, se zdá, že trh s kryptoměnami znovu získává býčí dynamiku.
Zatímco maloobchodní investoři jsou v současné době v čele rallye, všechny oči se upírají na institucionální hráče, zda budou následovat jejich příkladu. Pokud nadcházející podání 13F odhalí významnou aktivitu institucí, mohlo by to potvrdit optimismus kolem další fáze růstu kryptoměn.
Prozatím nabízí obnovení přílivu prostředků do kryptofondu nadějný signál, že digitální aktiva opět přitahují představivost – a kapitál – globálních investorů.
Doporučený obrázek: Zdroj: Freepik
Viz Prohlášení o vyloučení odpovědnosti