Nadcházející oznámení Donalda Trumpa o clech v „Den osvobození“ je některými odborníky rámováno jako reset globálního obchodu a mohlo by mít negativní důsledky pro krypto.
I když se většina pozornosti soustředí na politické dopady a narušení obchodu, širší důsledky pro digitální aktiva a globální rámce, které je podporují, si zaslouží bližší pohled.
Heidi Crebo-Redikerová, vedoucí pracovnice Rady pro zahraniční vztahy, nedávno v Bloomberg TV popsala Amerického prezidenta Donalda Trumpa plány jako „roztrhání“ stávajících dohod o volném obchodu s nejbližšími americkými spojenci. Jedná se o takzvanou „špinavou patnáctku“, skupinu hlavních obchodních partnerů, kteří dohromady tvoří 80 % amerického obchodu.
Trumpem navrhovaný systém, postavený na jednostranných clech a netarifních překážkách, představuje naprostý odklon od kooperativního globálního řádu, který definoval mezinárodní obchod v posledních několika desetiletích.
Proč je to pro kryptografii důležité?
Kryptoměny jsou ze své podstaty přeshraniční. Její infrastruktura, uživatelé, kapitálové toky a regulační rámce závisí na globálním sladění a relativně otevřených trzích. Jakýkoli posun směrem k ekonomické fragmentaci hrozí narušením tohoto pokroku.
Crebo-Rediker poznamenává, že země jako Kanada se již připravují na diverzifikaci od USA a připravují se na změnu konfigurace obchodních a investičních vztahů. V této nové éře by se trhy mohly stát uzavřenějšími, regulace nejednotnější a kontroly kapitálu běžnější.
Možná souhlasí (nevím), ale to všechno jsou nepřátelské podmínky pro přijetí kryptoměn. Varuje také před širším ústupem od multilaterálních rámců, které jsou základem globálních financí i regulační spolupráce.
Pokud se Amerika obrátí dovnitř, zatímco spojenci se budou dívat jinam, zejména směrem k Číně, která se staví do role obránce globálního systému – mohlo by to oslabit vliv Západu na standardy digitálních aktiv.
Zastánci kryptoaktivity Trumpovu nedávnou přízeň stablecoinům a digitálním financím uvítali, ale měli by být obezřetní. Roztříštěný svět, kde každá země táhne v oblasti obchodu a technologií jiným směrem, není světem, kde by se kryptoměnám mohlo dařit.
Zapomeňte na Michaela Saylora vizi Bitcoinu překonávajícího tržní kapitalizaci 200 bilionů dolarů. a my můžeme jen doufat, že si udrží hodnotu 1 bilionu dolarů.
Pokud se globální koordinace oslabí, mohou se zhoršit i vyhlídky na další vlnu přijetí kryptoměn. Pokud ano, byl to zábavný běh. Pokud ne, rád přiznám, že jsem se mýlil.