Americké akcie v pátek rostly, protože lepší než očekávaný růst zaměstnanosti a nové signály z Číny ohledně obchodních jednání pomohly investorům setřást nedávné obavy z cel.
Index S&P 500 prodloužil svou vítěznou sérii na devět dní, což je je nejdelší za posledních 20 let.
Index S&P 500 vzrostl o 1,47 % a zaznamenal tak devátý den růstu v řadě – nejdelší vítěznou sérii od listopadu 2004. Průmyslový index Dow Jones si připsal 1,39 %, tedy více než 570 bodů, a index Nasdaq Composite stoupl o 1,51 %.
Trhy pozitivně reagovaly na dubnovou zprávu ministerstva práce o zaměstnanosti. zpráva, která ukázala, že v USA přibylo 177 000 zaměstnanců mimo zemědělský sektor, což je výrazně nad odhady ekonomů, kteří předpokládali přírůstek kolem 135 000 zaměstnanců.
Míra nezaměstnanosti se udržela na stabilní úrovni 4,2 %, což naznačuje přetrvávající odolnost trhu práce navzdory nedávným ekonomickým protivětrům.
Ochota Číny jednat
Náladu investorů dále podpořilo potenciální tání v americko-čínských obchodních vztazích.
Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že vyhodnocuje nedávné návrhy USA a signalizovalo ochotu zahájit formální rozhovory, pokud USA zruší nová cla.
Otevřenost Pekingu byla vnímána jako změna tónu po oznámení prezidenta Trumpa z 2. dubna o „Dni osvobození“ v oblasti cel.
Optimistické údaje o zaměstnanosti a pozitivní obchodní signály pomohly vyrovnat obavy vyvolané nedávnými výsledky hospodaření velkých technologických společností.
Akcie společnosti Apple klesly o téměř 5 % po varování, že cla by mohla společnost v tomto čtvrtletí stát 900 milionů dolarů. Akcie Amazonu zůstaly beze změny po vydání výhledu, který zaostal za očekáváním analytiků.
Navzdory pátečnímu optimismu zůstává opatrnost investorů zachována. Účastníci trhu pozorně sledují, zda bude jasno ohledně úrokových sazeb, přičemž obchodníci snižují očekávání červnového snížení sazeb Fedu.
Výnosy státních dluhopisů vzrostla dolar se mírně snížil, protože trhy se rekalibrovaly.