Zveřejnění: Názory a stanoviska zde vyjádřené patří výhradně autorovi a nereprezentují názory a stanoviska redakce crypto.news.
Integrita voleb byla kontroverzním tématem předcházejícím prezidentským volbám v roce 2024, ale neměla by být. Prezidentské volby ve Spojených státech jsou za námi, a proto je nyní vhodná doba zamyslet se nad systémy, které používáme k hlasování v celé zemi, abychom minimalizovali jakoukoli budoucí skepsi ohledně integrity voleb – ať už přichází zprava, nebo zleva.
Podle Gallup, procento Američanů, kteří tvrdí, že „vůbec nevěří“ v přesnost odevzdání a sečtení hlasů v prezidentských volbách, stouplo z 6 % v roce 2004 na současných 19 %. To je do značné míry způsobeno tím, že důvěra republikánů v prezidentské volby klesla od roku 2020 o 16 bodů, zatímco důvěra demokratů v tytéž volby zůstala vysoká a přibližně 84 % z nich se cítí „velmi/spíše jistě“.
Ponechme na chvíli stranou důvody tohoto rozdílu mezi stranami. Skutečnost, že 19 % amerických voličů vůbec nedůvěřuje způsobu hlasování během prezidentských voleb, je skutečný problém. Ať už jde o to, že lidé hlasují vícekrát pomocí korespondenčních lístků, volební stroje jsou zranitelné vůči hackerům (viz dokumentární film HBO Kill Chain), hlasování mrtvých lidí nebo obyčejné zastrašování voličů, existuje řada vektorů útoku, které lze v současném systému využít bez ohledu na stranickou příslušnost.
V jiných částech světa, jako např. Tchaj-wan, hlasování probíhá v jeden den s papírovými hlasovacími lístky, které jsou okamžitě ručně sečteny na očích veřejnosti, takže výsledky mohou být sečteny do šesti hodin. Ve Spojených státech jsme si mezitím zvykli, že ve státech jako Georgia nebo Pensylvánie je přijatelné, aby sčítání hlasů trvalo několik dní. Doufáme, že naše volby jsou rozhodující, abychom mohli pokračovat v našich životech, ale někdy se rozhoduje o desítkách tisíc hlasů v klíčových státech (jako v roce 2020). Když Tchaj-wan dokáže důsledně zjistit, kdo vyhrál volby za méně než den, proč bychom to nemohli udělat my?
Řešením je blockchain
Mnoho pravicových voličů volá po návratu k papírovým hlasovacím lístkům, omezené absenci/mailovému hlasování a celostátní identifikaci voličů. Demokraté jsou z velké části proti. Ale co kdyby existoval způsob, jak zlepšit integritu voleb pomocí méně polarizující metody – například pomocí blockchainu ověřeného pomocí důkazů nulové znalosti? Jak by to vůbec vypadalo v praxi?
Pokud byste chtěli nasadit volební smlouvu v řetězci, museli by se na platnosti transakcí, které se na této smlouvě odehrávají, nejprve shodnout všichni, kdo se podílejí na ověřování blockchainu. Nebyla by to jen skupina volebních pracovníků a volebních úředníků, museli by to být všichni validátoři.
Co by to umožnilo? Teoreticky by se s ověřitelným hlasovacím systémem blockchain dalo nastavit, aby lidé mohli hlasovat na dálku pomocí mobilního zařízení nebo počítače. Ve státech s voličskými průkazy byste mohli v podstatě získat „doklad o osobnosti“ tím, že byste svůj hlas spojili se svou identitou, kterou by bylo možné ověřit něčím podobným jako biometrickým skenováním duhovky Worldcoin. Ve státech bez voličského průkazu by tento doklad o osobnosti stále prokazoval, že jste osoba, za kterou se vydáváte, a že v danou chvíli skutečně sedíte u počítače.
S těmito zavedenými ochrannými prvky byste se mohli přihlásit k volbám a hlasovat byste mohli pouze jednou, protože by to bylo vázáno na vaši konkrétní identitu. Každý by mohl volit z pohodlí a bezpečí svého domova bez možného zastrašování, kterému by mohl čelit ve volební místnosti. A co se týče nulové znalosti, bylo by možné využít důkazů ZK a zjistit, že konkrétní osoba hlasovala – ale ne koho/co volila. Kryptografie nulových znalostí umožňuje dokázat, že něco je pravda, aniž by se odhalila základní data, která se na tom podílejí. Mohla by být klíčovou složkou při vývoji neprůstřelného volebního systému založeného na blockchainu.
S takovým volebním systémem by se minimalizoval potenciál podvodů, protože hlasování v nepřítomnosti a korespondenční hlasování by probíhalo elektronicky, vázané na skutečné osoby. Rovněž by to výrazně usnadnilo hlasování, takže by to mohlo mít drastický dopad na celkovou volební účast. Nebylo by nutné čekat ve frontě a odvádět hodiny z pracovního dne. Občané Spojených států v jiných zemích, kteří by normálně volili nepřítomně, by se navíc mohli jen přihlásit do aplikace a odevzdat svůj hlas na dálku.
Demokraté mají tendenci tlačit proti identifikaci voličů ve volbách, ale systém ověřený pomocí blockchainu, jako je tento, je pravděpodobně mnohem demokratičtější a dostupnější pro voliče v různých situacích, které jim brání v osobním hlasování. Co lidé, kteří mají děti a nemají auto, kteří jsou omezeni v možnosti cestovat? A co oblasti, kde je volební místnost daleko od veřejné dopravy?
Kalifornský úřad pro motorová vozidla digitalizované a v letošním roce zaevidovala 42 milionů titulů vozidel v řetězci, což umožnilo převod titulů během několika minut, zatímco dříve to trvalo týdny. Majitelé vozidel budou moci spravovat své tituly digitálně pomocí ověřitelného pověření a mobilní aplikace podobné kryptopeněžence. Když můžeme technologii blockchain svěřit správu záznamů o vlastnictví vozidel, proč ne naše hlasy?
Cesta vpřed
V blízké budoucnosti, kdy budou důkazy s nulovou znalostí všudypřítomné a vše se bude provádět onchain, je rozumné chtít, aby se tímto způsobem modernizovaly i naše hlasovací systémy. Již na první pohled by se jednalo o demokratičtější systém, který by poskytoval přístup oprávněným voličům bez ohledu na jejich aktuální polohu, zdravotní stav, rodinnou situaci, pracovní povinnosti nebo vzdálenost od volební místnosti. Volební účast by prudce vzrostla.
Volby a volební systémy lze díky dnešním technologiím výrazně zlepšit. Můžeme to udělat rovnostářským a bipartitním způsobem. Přijměme opatření, která vnesou do našich voleb větší důvěru; americký lid si nic jiného nezaslouží.