Trumpův kryptografický skandál vyvolává rozhořčení napříč Kapitolem a zákonodárci obviňují bývalého prezidenta Donalda Trumpa a jeho rodinu z prosazování samoúčelné agendy digitálních měn. V centru kontroverze je miliardový obchod, do kterého je zapojen investiční fond podporovaný Abú Dhabí, s Trumpem spojený stablecoin a kryptografická burza Binance.
World Liberty Financial, kryptoměnový podnik, který spoluvlastní Trumpovi synové Donald Jr. a Eric, má přímé vazby na bývalého prezidenta. Podle webových stránek společnosti je 60 % z ní kontrolováno Trumpovým podnikatelským subjektem. Podle kritiků toto uspořádání nebezpečně stírá hranici mezi veřejnou funkcí a soukromým ziskem.
Dohoda za 2 miliardy dolarů vyvolává palbu kritiky
1. května emirátský fond odhalil plány na využití Trumpových stablecoinů k financování investice ve výši 2 miliard dolarů do společnosti Binance. Tato masivní krypto transakce vyvolala poplach mezi zákonodárci, z nichž mnozí se domnívají, že podkopává GENIUS Act – dvoustranné úsilí zaměřené na regulaci stablecoinů s dohledem, transparentností a ochranou spotřebitelů.
Skandál již vedl k pádu. Demokratická poslankyně Maxine Watersová se vyřítila ze slyšení ve Sněmovně reprezentantů o kryptografických technologiích a označila Trumpovo jednání za „do očí bijící zneužití moci“ a obvinila ho z využívání regulačního vlivu ve prospěch svých osobních zájmů.
Meme Coin zisky a exkluzivní výhody
Trumpův krypto skandál se nezastaví u stablecoinů. Koncem dubna společnost Fight Fight Fight, spojená s Trumpovou značkou, propagovala svůj meme coin $TRUMP tím, že nabízela exkluzivní odměny nejlepším investorům. Výhody zahrnovaly „intimní večeři“ s Trumpem v jeho golfovém klubu ve Virginii a nyní smazaný příslib „VIP prohlídky Bílého domu“ – přestože již není ve funkci.
Díky těmto akcím hodnota mince vzrostla až o 80 %. Od ledna tokeny a meme mince spojené s Trumpem vygenerovaly na poplatcích za obchodování více než 300 milionů dolarů. Mnozí zákonodárci považují tyto zisky za výsledek pečlivě organizované kampaně s cílem využít Trumpovu politickou značku.
Podpora zákona GENIUS Act slábne
Kdysi byl považován za mezník v oblasti kryptografického dohledu. GENIUS Act je nyní na vratké půdě. Senátoři napříč stranami se od zákona distancují. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová označila Trumpův kryptografický skandál za „učebnicový příklad korupce“ a tvrdí, že zákon by ve své současné podobě mohl ve výsledku legitimizovat Trumpovy kryptografické podniky.
Vůdce senátní většiny Chuck Schumer údajně vyzval kolegy demokraty, aby před podporou návrhu zákona požadovali přísnější protikorupční opatření. Od chvíle, kdy se objevily zprávy o Trumpově dohodě, stáhlo svou podporu nejméně devět demokratických senátorů.
Pochybnosti vyjadřují i republikánští zákonodárci
Ačkoli jsou méně přímí, někteří republikánští senátoři také vyjadřují odpor. Senátor Rand Paul varoval, že navrhované předpisy by mohly potlačit kryptoinovace, zatímco senátor Josh Hawley vyjádřil nesouhlas s myšlenkou, že by soukromé subjekty, včetně velkých technologických firem, vydávaly stablecoiny.
Nerozhodný zůstává i senátor John Kennedy. Poznamenal, že „dohody se uzavírají všude možně“, a odmítl návrh zákona podpořit, dokud nebudou vyjasněny jeho detaily.
Volání po nových zárukách a reformě
V reakci na Trumpův kryptografický skandál, Senzibilové. Jeff Merkley a Elizabeth Warrenová připravují návrh zákona, který by prezidentovi, viceprezidentovi a zákonodárcům – spolu s jejich rodinami – zakázal v době výkonu funkce zakládat kryptopodniky nebo z nich profitovat.
Senátor Merkley popsal Trumpovy aktivity jako „prodávání přístupu ke svému úřadu za bílého dne“ a dodal: „Není to jen neetické – je to rozkladné pro demokracii.“
Pokud bude zákon End Crypto Corruption Act přijat, bude mít za cíl obnovit důvěru veřejnosti oddělením podnikání s digitálními aktivy od politické moci.
Veřejný a politický tlak se s rozvojem Trumpova kryptografického skandálu nadále zvyšuje. Ať už to zákon GENIUS Act vykolejí, nebo změní způsob, jakým se američtí představitelé zabývají digitálními aktivy, jedno je jasné – průsečík politiky a kryptografie nebyl nikdy výbušnější.
Doporučený obrázek: Zdroj: Freepik © hoaixuanboss
Viz Prohlášení o vyloučení odpovědnosti