Počínaje dneškem vstoupí v platnost pravidla Rady pro finanční účetní standardy pro účtování v reálné hodnotě pro BTC a další způsobilá kryptoaktiva.
Podle nových pravidel budou společnosti oceňovat kryptoaktiva reálnou hodnotou a aktualizovat ji v každém účetním období ve své účetní závěrce. To pomůže společnostem realizovat zisky i ztráty na základě bitcoinu (BTC) tržní ceny, což jim pomáhá držet krok s často kolísajícím stavem obchodované měny. FASB Podpoložka ASC 350-60 nastiňuje nový účetní standard, který je vhodný pro zastupitelná kryptoaktiva splňující určité požadavky. NFT, zabalené tokeny a interně generovaná digitální aktiva jsou však z jeho působnosti vyňata.
NFT jsou jedinečné a nezaměnitelné, což znamená, že na rozdíl od Bitcoinu nejsou žádné dva stejné, a faktory jako nekonzistentní ceny, nízká likvidita a subjektivní ocenění ztěžují stanovení reálné hodnoty NFT. Na rozdíl od BTC také NFT obvykle zahrnují specifická práva a užitky. Všechny tyto důvody činí NFT nevhodnými pro standardizované ocenění reálnou hodnotou, jak to nařizuje ASU. 2023-08.
„Nezaměnitelné tokeny (ASU 2023-08 se vztahuje pouze na „zaměnitelná“ nehmotná digitální aktiva, protože je obtížné získat tržní ceny, které by splňovaly požadavky FASB ASC Topic 820. – pozn. překl, Oceňování reálnou hodnotou, kritéria reálné hodnoty pro nefungující digitální aktiva; není tedy jasné, jak účtovat a zveřejňovat jiné typy digitálních aktiv, jako jsou nefungující tokeny. Vykazující jednotky, které účtují o nehmotných tokenových aktivech, musí plně porozumět právům spojeným s těmito tokeny a tomu, co tokeny převádějí.“
Čtěte Aktualizace účetních standardů FASB
Co nová pravidla FASB znamenají pro investory
Společnosti, které drží BTC jako pokladní rezervní aktiva, mohou nyní využívat zjednodušené procesy vykazování díky rozhodnutí FASB přijmout účtování v reálné hodnotě. Očekává se, že aktualizace urychlí přijetí tohoto pravidla společnostmi tím, že investorům, věřitelům a dalším zúčastněným stranám poskytne větší transparentnost a přesnější ocenění držby kryptoaktiv. Vzhledem k tomu, že se podniky stále více obracejí k BTC jako k dlouhodobému strategické rezervy, tato změna pravidel ještě více upevní dominantní postavení BTC ve struktuře moderních financí.
Umožnění společnostem účtovat o BTC s tím, že aktiva BTC budou oceňována reálnou hodnotou, odstraní zásadní rozkol ve firemním výkaznictví, vzhledem k tomu, že BTC se dosud oceňoval pomocí jeho pořizovací ceny. Případné zisky se v účetnictví neuváděly a ztráty se zaznamenávaly pouze v případě, že se hodnota snížila. Nabídka této možnosti také poskytne drobným investorům nezkreslený pohled na finanční situaci společnosti.
Nová pravidla, která nařizují vykazování BTC v aktuální tržní hodnotě, zajistí větší transparentnost a přesnost finančních výkazů, což umožní investorům lépe posoudit rizika, peněžní toky a výkonnost společností, jako jsou např. MicroStrategy, Tesla a tak dále. Rozdíly mezi tradičními trhy a kryptoekonomikou se stírají s tím, jak se BTC jako finanční aktivum pevněji a zřetelněji uchopuje a fair-value nyní jsou zavedeny účetní standardy.