Americká cla vůči Číně se mohou vymstít, protože země omezí nákupy v dolarech, zatímco nestabilita měn na obou frontách podněcuje zájem o Bitcoin.
Čína se snaží bránit svou měnu v souvislosti s dopadem historických amerických cel, což podporuje obnovenou poptávku po Bitcoinu. (B). Ve středu 9. dubna Čínská lidová banka vydala pokyn velkým čínským bankám, aby snížily nákupy amerických dolarů na podporu oslabujícího jüanu.
Čínský domácí trh se stále vzpamatovává z dopadů 104% amerických cel na veškeré čínské zboží, která vstoupila v platnost 9. dubna v poledne východního času. V reakci na to jüan klesl na 7,3498 za dolar na konci domácí obchodní seance, což představuje nejslabší úroveň od prosince 2007.
Geopolitická nejistota zatížila kryptoaktivum napříč všemi trhy. Bitcoin se 9. dubna propadl o 4,07 % a obchodoval se za 76 407 dolarů. Navzdory krátkodobému tlaku se několik analytiků domnívá, že situace by se nakonec mohla ukázat jako býčí pro Bitcoin.
Bitcoin by mohl těžit ze slabého dolaru, jüanu
Analytici singapurské blockchainové firmy naznačili, že slabý jüan by mohl vyvolat tzv. prorazit pro Bitcoin. Arthur Hayes, spoluzakladatel BitMEX, tento názor podpořil. Uvedl, že slabý jüan přiměje čínské investory hledat bezpečné útočiště jinde, včetně Bitcoinu.
Tato analýza se opírá o roli bitcoinu jako zajištění proti inflaci, kterým pro některé investory jistě je. Například během měnových krizí v Libanonu a Turecku, mnoho investorů vyhledávalo Bitcoin jako relativně stabilní aktivum. Tedy alespoň ve srovnání s jejich vlastními fiat měnami.
Přesto jiní analytici tento narativ zpochybňují a naznačují, že Bitcoin se stále chová spíše jako rizikové aktivum. Např, Nejnovější zpráva společnosti Binance poukázala na to, že že korelace bitcoinu s indexem S&P 500 vystřelila na 0,47, zatímco jeho korelace se zlatem klesla na -0,22.
To naznačuje, že navzdory pokračujícímu geopolitickému napětí obchodníci stále ve velké míře považují Bitcoin za aktivum s vysokým růstem a rizikem spíše než za defenzivní zajištění proti inflaci. S prohlubující se ekonomickou bolestí by se však toto vnímání mohlo začít měnit.