Zakladatel Telegramu Pavel Durov, který je od loňského srpna zadržován ve Francii, dostal dočasné povolení opustit zemi a odletět do Dubaje.
Agence France Presse (AFP) jako první informovala na adrese . v sobotu. Krátce poté zareagoval trh s kryptoměnami.
Toncoin (TON), digitální token spojený se sítí Telegram Open Network (TON), zaznamenal po oznámení dramatický nárůst objemu obchodů o více než 15 %.
Token TON, který má v současnosti hodnotu 3,34 USD, byl klíčovým prvkem vývoje blockchainových iniciativ společnosti Telegram.
Kromě toho se na trhu objevil i Notcoin (NOT), token pro populární miniaplikaci Tap-to-earn na platformě, také zažil rally a v době zveřejnění vzrostl o více než 12,7 %.
Durov, ruský miliardář v exilu, který v roce 2013 založil populární aplikaci pro zasílání zpráv Telegram, čelí několikanásobné obvinění v souvislosti s údajným umožněním organizovaného zločinu.
Úřady Durovovi povolily odlet do Dubaje, uvedla agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Tento krok následuje po rozhodnutí vyšetřujícího soudce, který před několika dny vyhověl Durovově žádosti o změnu podmínek dohledu.
Čtyřicetiletý Durov byl vyšetřován kvůli několika přestupkům, včetně obvinění souvisejících s terorismem, obchodováním s drogami, podvody, praním špinavých peněz a obsahem zneužívání dětí na platformě Telegram.
Původně byl zatčen v srpnu po jeho obvinění, které vedlo k zákazu jeho odjezdu ze země.
Durov adresováno v prohlášení, které v září zveřejnil na svém oficiálním kanálu na Telegramu. Durov vyjádřil své překvapení nad obviněními a kritizoval francouzské orgány za to, že obešly oficiální komunikační kanály se zástupcem Telegramu v EU a místo toho vyslýchaly přímo jeho. Tvrdil, že hnát generálního ředitele k odpovědnosti za trestné činy údajně spáchané jinými osobami na platformě – zejména na platformě fungující podle zákonů z doby před nástupem chytrých telefonů – je „chybný přístup“.
Durov ve svém prohlášení také obhajoval moderátorské postupy Telegramu a zdůraznil každodenní snahu platformy odstraňovat škodlivý obsah a její zavedené spojení s nevládními organizacemi pro naléhavé žádosti. Navzdory právním potížím potvrdil svůj závazek zajistit bezpečnost a ochranu rozsáhlé uživatelské základny Telegramu, která nyní čítá téměř jednu miliardu lidí.
Vzhledem k tomu, že vyšetřování pokračuje, Durovovy právní bitvy budou pravděpodobně i nadále předmětem značné pozornosti, zejména s ohledem na další rozšiřování iniciativ společnosti Telegram v oblasti kryptoměn.
Zda bude mít nejnovější právní vývoj nějaký dlouhodobý dopad na činnost společnosti Telegram nebo hodnotu jejích přidružených tokenů, se teprve uvidí.